Roli i komunitetit mysliman në fushatën e Donald Trump

Kandidati republikan për President, Donald Trump në të kaluarën ka bërë komente të ashpra ndaj mylimanëve, megjithatë ai ka mbështetje nga grupe votuesish myslimanë....

Trump zyrtarizohet: Do sjellë madhështinë e këtij kombi

Partia Republikane zgjodhi zyrtarisht manjatin e pasurive të patundshme, Donald Trump si kandidatin e saj presidencial. Ish-rivalë të zotit Trump dhe udhëheqës republikanë i...

Melania Trump, fjalimi si një emigrante

Kuvendi Kombëtar i Republikanëve zhvendoset të martën tek ekonomia, një ditë pasi Melania Trump i tha audiencës në mbrëmjen e së hënës, se bashkëshorti...

Lufta për hegjemoninë në Europën Juglindore

Ekspertët më të mëdhenj gjeopolitikë theksojnë prej rreth një dhjetëvjeçari "perspektivën europiane" për vendet e zonës ballkanike. Por sipas asaj që thonë të gjithë,...

Ku bien dakord Kina dhe Rusia?

“Huffington Post” Më 8 dhe 9 korrik, në Samitin e NATO-s në Varshavë, udhëheqësit e botës perëndimore u takuan për të “përforcuar mbrojtjen tonë kolektive...

Si u organizua prita e vrasjes së tre policëve?

Vetëm pak ditë pasi autoritetet më të larta amerikane morën pjesë në një homazh ndërfetar për pesë policët e vrarë në Dallas, një ceremoni...

A po provokon BE dhe SHBA kabineti i ri britanik?

Anne Applebaum, “Washington Post” Në fakt, unë e kuptoj logjikën. Emërimet e para të Theresa May-t – Liam Fox si ministri i ri i Tregtisë...

BE: Turqia nuk do të kthejë dënimin me vdekje

Bashkimi Europian i ka kujtuar Turqisë se duhet të veprojë në përputhje me Konventën Europiane të të Drejtave të Njeriut dhe të mos e...

Ku po shkon Turqia?

Seda SERDAR Mijëra vetë dolën në rrugët e Turqisë të shtunën në mbrëmje pas përpjekjes së dështuar për grusht shteti vetëm një ditë më parë....

Në shtëpinë e “kreut” të puçit ushtarak, Gylen: Si u transformua Erdogan

E gjithë bota është fokusuar këto ditë te grushti i shtetit në Turqi. Si koka e grushtit të shtetit nga qeveria turke, njihet imami...