Prokurorja e Përgjithshme e Pensilvanisë, fajtore për dëshmi të rreme para gjyqit

Dje një gjykatë në Pensilvani shpalli fajtore prokuroren e Përgjithshme të këtij shteti, Kathleen Kane lidhur me akuzat për dëshmi të rreme. Zonja Kane...

Sa i vërtetë është afrimi i Turqisë me Rusinë?

Colum Lynch Presidenti rus, Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan u takuan javën e kaluar në Shën Petërsburg për të përmirësuar...

Rusia dhe Ukraina në prag të rifillimit të luftës

Ushtria e Ukrainës është në gatishmëri të lartë, ndërkohë që tensionet me Rusinë po rriten. Kievi e ka akuzuar Moskën për shtim të pranisë...

Psikologjia që fshihet pas votimeve

Zaria Gorvett Nëse ndodheni në një tren, zë vendin tënd. Pasagjeri përballë teshtin me të madhe dhe më pas kur dilni nga treni sa vini...

Erdogan nuk ka zgjidhje tjetër veç SHBA dhe BE

Vizita e Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan në Rusi në më pak se një muaj pas përpjekjes për grusht shteti ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare....

Projektet e reja ekonomike mes Rusisë dhe Turqisë

Andrey GURKOV Jo, kthesa e madhe kjo sigurisht që nuk ishte. Më shumë se tre orë biseduan në Shën Petersburg, Vladimir Putini dhe i ftuari...

NATO rikonfirmon mbështetjen ndaj Turqisë

NATO-ja rikonfirmoi angazhimin e saj ndaj Turqisë, si anëtare me vlerë e aleancës 28 vendeshe, në përpjekje për të zbutur shqetësimet e Ankarasë se...

Komentet e Trump për armët alarmojnë Shërbimin Sekret

Zyrtarë të Shërbimeve Sekrete amerikane konfirmuan për televizionin “CNN” se kanë folur me Donald Trump për komentet që ai bëri për amendamentin e dytë. “CNN”...

E-mail-et e reja dhe fondacioni “Klinton”

Një seri e re e-mail-esh të Departamentit amerikan të Shtetit nga ditët e hershme të zonjës Hillary Klinton si sekretare e Shtetit në vitin...

Çfarë do të bëjë NATO për lidhjen turko-ruse?

Keith Johnson Ditën e mërkurë NATO hodhi një hap të pazakontë duke riafirmuar se Turqia, anëtare e organizatës transatlantike që prej vitit 1952, është ende...