Lufta ekonomike bëhet në kohë paqeje

Intervistë me Giuseppe Gagliano, President i Qendrës Studimore Carlo De Cristoforis (CESTUDEC), autor veprash të shumta të përqëndruara mbii parimet e luftës ekonomike dhe...

A po afrohet Ankaraja me Moskën?

Thellimi i përçarjeve mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara po nxit spekulimet se Turqia po i jep shtysë të mëtejshme forcimit të lidhjeve me...

Dy aleatët në qeverinë e Kosovës kundër Thaçit, a do të shkarkohet?

Thaçi ëhstë në minorancë në Parlamentin e Kosovës. Edhe aleatët e tij në qeveri Haradinaj dhe Limaj janë kundrë tij për korrigjimin e kufijve...

Serwer kundër Thaçit: Idetë për shkëmbim territoresh janë fundi i Kosovës

Ish-diplomati amerikan dhe njohësi i çështjeve ballkanike Daniel Serwer është pozicionuar kundër deklarimit të Presidentit Hashim Thaci për këmbim territoresh me Serbinë të cilën...

Kriza ekonomike e Turqisë po prek edhe tregjet globale

Një luftë tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë rreth një pastori amerikan të ndaluar, tashmë po shkakton pasoja në ekonominë globale. Një rënie...

Agjencia amerikane “Bloomberg”: Si plani i Thaçit i shërben kuzhinës së Moskës

Agjencia amerikane “Bloomberg” përmes një shkrimi për idenë e shkëmbimit të territoreve në mes të Serbisë dhe Kosovës, ka paralajmëruar se nëse ndodh kjo...

Rumania tregon se reforma në drejtësi nuk është garanci për drejtësi

Protestat e fundit kundër qeverisë rumune dhe ligjit “antikorrupsion” treguan se anëtarësimi në BE, institucionet antikorrupsion, apo reforma në drejtësi nuk janë një garanci...

Arrihet marrëveshje e re tregtare SHBA-Meksikë

Shtetet e Bashkuara dhe Meksika arritën një marrëveshje tregtare, duke e mënjanuar Kanadanë nga përpjekjet për të rishikuar ose zëvendësuar Marrëveshjen e Tregtisë së...

Publikohet mesazh i ri nga lideri i ISIS: “Ditë të errëta do vijnë”

Udhëheqësi i grupit militant Shteti Islamik, ka folur pas një heshtjeje prej gati një viti, duke u bërë thirrje mbështetësve të tij që të...

Trump i heq çertifikatën e sigurisë ish-Drejtorit të CIA-s, a do të nisin hetimet...

Presidenti Donald Trump po ja heq certifikatën e sigurisë së lartë ish drejtorit të CIA-s të administratës Obama, John Brennan, një zë i hapur...