Shokohet Japonia, i riu vret me thikë 19 persona, plagos 25 të tjerë

Japoni ka përjetuar një prej ngjarjeve më tragjike në dekada, teksa një 26-vjecar vrau me thikë 19 persona në një qendër ku trajtoheshin individët...

Trump kryeson në garën presidenciale ndaj Clinton!

Një sondazh i realizuar së fundmi nga gjiganti mediatik amerikan “CNN” ka treguar se kandidati republikan në garën presidenciale, Donald Trump, është tre për...

Ethet e garës presidenciale në SHBA, Sanders përkrahje Clinton

Senatori Bernie Sanders i ka ofruar përkrahje me plot pasion rivales së dikurshme partiake, Hillary Clinton duke folur në ditën e parë të Konventës...

Itali: Banka MPS në luftë me kohën për të gjetur zgjidhje

Deri të premten, ditën kur Autoriteti Bankar Europian do të shpallë rezultatin e testit Europian të stresit, Banka Monte dei Paschi di Siena (MPS)...

IS sulmon kishën në Francë, priftit i pritet koka, policia vret pengmarrësit

Shteti Islamik ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit të ekzekutuar në një kishë në veri të Francës duke deklaruar se akti është kryer nga...

Erdogan akuzon BE për shkelje të premtimit, Europa kundër

Bashkimi Europian nuk i mban premtimet e bëra në kuadër të marrëveshjes për refugjatët, shprehet presidenti Erdogan në intervistë për “ARD”. Komisioni Evropian reagon...

Giddens: Tri fantazma po vërtiten mbi Evropë

“La Repubblica” Tri fantazma vërtiten mbi Evropë, terrorizmi, kriza e emigrantëve dhe Brexit, thotë Anthony Giddens. Dhe në afat të shkurtër, më e keqja është...

BERZH, dy marrëveshje me sistemin bankar në Kosovë

Ministri i Financave Avdullah Hoti priti në takim Presidentin e BERZH-it Suma Chakrabarti. Në këtë takim u bisedua për kontributin, marëdhënie e mira ndërmjet...

Franca e paaftë për reformim

Barbara Wesel Muaj protestash në rrugë, muaj grindjesh politike brenda tek qeveria socialiste, bllokadë nga opozita - e në fund u mbars mali ligjvënës e...

Pse Hillary Clinton zgjodhi Tim Kaine si zëvendës

Ai nuk është një vullkan që derdh llavë karizmatike. Kështu e prezantoi, një moderator televizioni Tim Kaine, senatorin nga Virginia, të cilin Hillary Clinton...