Rindërtimi i Irakut do të kushtojë 88 miliardë dollarë

Rindërtimi i Irakut pas tri vitesh luftë me militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik do të kushtojë 88.2 miliardë dollarë, duke vendosur shtëpitë si...

SHBA, sanksione kundër Europës për gazin rus

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar gjatë një konference për energjinë në Bruksel se administrata e Presidentit Trump do të ndërmarrë veprime ndëshkuese ndaj kompanive evropiane...

Shtëpia e Bardhë, në mbrojtje të pretendimit për përgjimin e Kullës Trump

Zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë i dolën dje në mbrojtje një pretendimi të Presidentit Donald Trump se ish-presidenti Barack Obama ka urdhëruar përgjimin e...

Zhvillimi i sektorit energjetik do të sjellë miliarda euro në Kosovë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, tha se sektori energjetik në Kosovë mbetet ende i brishtë për shkak të...

Vizioni i Macron për reformimin e BE-së

BE-ja është "shumë e ngadaltë, shumë e dobët, shumë jo efikase", ankohet presidenti i Francës. Në një fjalim parimor, Emmanuel Macron shpalosi një gamë...

Zëdhënësja e KE: Përse u vendos autorizimi 5 euro

Teksa sistemi i lëvizjes së lirë pa viza në zonën Shengen është vënë në pikëpyetje për shkak të krizës së refugjatëve, Komisioni Europian propozon...

Vrisni ide, mos vrisni njerëz

Timur Olevsky Ashtu si shumica e botës, Svetlana Alexievich po vëzhgon luftën e Sirisë e tmerruar. “Për një artist, ky është një spektakël i padurueshëm”, tha...

Takimi Rusi-Ukrainë në Berlin

Presidenti i Rusisë Putin do të takohet në Berlin me Presidentin e Ukrainës, Petro Poroshenko, Presidentin e Francës, François Hollande dhe Kancelaren gjermane, Angela...

Zgjedhjet e 5 qershorit në Maqedoni në pikëpyetje

Në Maqedoni u mbyll afati për dorëzimin e listave të kanditatëve për deputetë në zgjedhjet e 5 qershorit dhe vetëm partia VMRO-DPMNE i dorëzoi...

Trump: Nuk ka kaos në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikan, Donald Trump po përpiqet t’i hedhë poshtë njoftimet se Shtëpia e Bardhë është përpirë nga kaosi. "Mos i lejoni lajmet e rreme, që...