Pyetjet e Trump për Putin mbi ndërhyrjen e Rusisë

Presidenti amerikan, Donald Trump tha të dielën se ai e kishte pyetur dy herë me këmbëngulje Presidentin rus, Vladimir Putin për ndërhyrjen e Rusisë...

Përse Martin Shulz shkon në Itali?

Martin Schulz, kandidati i Partisë Socialdemokrate (SPD) për kancelar dhe rivali i Angela Merkelit në fushatën elektorale, prej ditësh tërheq vëmendjen për një krizë...

Shefi i CIA-s dhe kryeministri turk diskutojnë për luftën kundër terrorizmit

Zyrtarët thonë se kryeministri turk, Binali Yildirim, është takuar me shefin e CIA-së, Mike Pompeo, ndërsa të dy janë pajtuar për bashkëpunim më të...

Dilema, a do të zbatohet Brexit-i apo jo?

Fillimi i gjykimit katërditor në lidhje me Brexit-in përpara Gjykatës së Lartë i ka ndezur sërish gjakrat në Britaninë e Madhe. Në fillim të nëntorit...

Trump: Përse Obama nuk reagoi për ndërhyrjen ruse

Presidenti amerikan, Donald Trump tha dje se paraardhësi i tij Barak Obama nuk reagoi ndaj ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e vitit të kaluar,...

UÇK në bankën e akuzës për krime, Kuvendi i Kosovës reagon

Kuvendi i Kosovës zhvilloi seancë të jashtëzakonshme me temën: "Mbrojtja e vlerave të luftës së UÇK-së”. Seanca u thirr nga Partia Demokratike e Kosovës, pas...

Gjermani, debat i ashpër në CDU

Pas negociatave dhe vendimit për krijimin e koalicionit të madh, nuk ka qetësi as në CDU. Tani po kontestohet ndarja e posteve, madje edhe...

SHBA, senatorët kërkojnë forcimin e sanksioneve kundër Rusisë

Senatorë republikanë e demokratë pritet të paraqesin një projekligj në një përpjekje për të penguar Rusinë që të ndërhyjë në zgjedhjet amerikane duke e...

Në Turqi arrestohen akademikë e bankierë

Autoritetet në Turqi e kanë vazhduar goditjen kundër njerëzve, të cilët akuzohen se kanë pasur ndonjë lidhje me puçin e dështuar ushtarak të muajit...

Mogherini takon Thaçin e Vuçiçin në New York

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, takoi presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në New...