Armë gjermane në Jemen, qeveria: “Nuk dimë asgjë”

Armët gjermane kanë luajtur në Jemen një rol shumë më të rëndësishëm se sa ka qenë e njohur deri tani. Këtë e zbuloi një...

Mbrojtja në hapësirën kibernetike

Disa mijëra herë në ditë sulmohen kompjuterat e ushtrisë gjermane çdo ditë nga interneti. Për një mbrojtje më të mirë tani Bundeswehri ka ngritur...

Fjalimi i Trump që tronditi demokratët

Newt Gingrich Teksa shihja dhe dëgjoja fjalimin e parë vjetër të Presidentit Trump të martën mbrëma, u shokova kur kuptova sa largpamës dhe vizionar është....

Ofertë Britanisë së Madhe të qendrojë në BE

"Zemrat tona janë të hapura për ju". Krerët e BE reagojnë me ofertën e tyre në mënyrë intensive ndaj përçarjes në rritje të kampit...

Autoritetet britanike dënojnë sulmin kundër ish-spiunit rus

Helmimi i dyshuar i ish-spiunit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij, Yulia me agjent nervor, është cilësuar si “krim i tmerrshëm dhe i...

Rusia dhe Gjermania bojkotojnë turizmin në Turqi

Rusia dhe Gjermania po bojkotojnë Turqinë në turizëm, por nga kjo situatë po përfitojnë shqiptarët. Drejtuesit e agjencive turistike në Tiranë parashikojnë një sezon...

Australia reagon e alarmuar për luftën mes Koresë dhe SHBA-së

Kërcënimet e flakta mes Amerikës dhe Koresë së Veriut duket se kanë alarmuar mbarë botën. I fundit që ka reaguar ka qenë Kryeministri australian,...

Italianët e zhgënjyer, shuplakë të majtës

Sistemin e vjetër politik italianët e mbyllën në sirtar. Pas zgjedhjeve triumfuan populistët e djathtë. Por ata nuk e bëjnë dot qeverinë. Votimet në...

McMaster: Rusia “kërcënim i ri” për SHBA

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, HR McMaster pranoi në një intervistë për “Zërin e Amerikës” se. Rusia ndërhyri në zgjedhjet e vitit 2016 në Shtetet...

Dosja e Trump, në gjyq FBI e Departamenti i Drejtësisë

Komiteti për Inteligjencë i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA ka lëshuar thirrje të detyrueshme për gjyq për Departamentin e Drejtësisë dhe FBI-në, në lidhje...