Beteja për Gjykatën e Lartë në SHBA

Lufta partiake mbi emërimin e anëtarit të Gjykatës së Lartë amerikane do të përfshijë Kongresin, pas rikthimit të ligjvënësve sot nga një pushim dy...

Trump fiton mbështetje edhe në Moskën e Putinit

“Russia Direct” Deri më sot nuk ka patur asnjë fushatë presidenciale amerikane që të ketë përmendur kaq shumë emrin e një lideri rus. Trump ka...

Skandali ‘Panama Papers’, islandezët protesta masive, kërkohet dorëheqja e kryeministrit

Pas skandalit të ‘Panama Papers’, Islandezët kanë shpërthyer në protesta masive duke kërkuar largimin e kryeministrit Sigmundur David Gunnlaugsson, emri i të cilit u...

Vritet zëdhënësi i Al Kaedës

Zëdhënësi i Al Kaedës, organizatë e lidhur me Al Nusrën, është në mesin e 20 apo më shumë xhihadistëve të vrarë gjatë sulmet ajrore...

“Panamaja” zbardh marrëveshjet sekrete financiare të 128 politikanëve

Dosjet zbulojnë pasuritë e fshehura të 140 politikanëve dhe zyrtarëve publikë nga e gjithë bota Udhëheqës aktualë dhe të së shkuarës që zbulohen nga dokumentet...

“Dragoon Ride”, ushtarë e tanke amerikane nga Baltiku në Bavari

Presidenti i SHBA Barack Obama e pakësoi gjatë mandatit të tij në mënyrë të dukshme praninë e ushtarëve amerikanë në Evropë, duke tërhequr nga...

Falimentimi i një gjykate të mbingarkuar

Dragoslav Dedovic Në prag të shpalljes së vendimit për Sheshelin, spekulohej vetëm për masën e dënimit. Një prej spekulimeve ishte: nëse Shesheli dënohet me më...

Trump në mes dy zjarreve, atij republikan dhe amerikan

Kandidati republikan për president Donald Trump po e gjen veten nën presion për disa komente në lidhje me abortin dhe për faktin se mori...

Hyn në fuqi MSA ndërmjet BE-së dhe Kosovës

Të premten filloi zyrtarisht zbatimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit Ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës. E nënshkruar më 27 tetor të vitit 2015, kjo...

Kosovë, mbi 30 milionë euro vetëm nga akciza e duhanit

Për dy muaj e gjysmë në arkën e shtetit janë grumbulluar mbi 30 milionë euro vetëm nga akciza e duhanit. Krahasuar me periudhën e...