Tetë policë të vrarë nga një sulm taleban

  Një zyrtar afgan ka njoftuar se një sulm i dyshuar taleban, në provinën perëndimore të Farah, ka vrarë tetë policë. Zëdhënësi i guvernatorit të provincës,...

Kosovë, Mustafa: Gati për dialog me opozitën

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në një intervistë për Deutsche Wellen mbi debatin me opozitën për demarkacionin me Malin e Zi, dialogun me Serbinë,...

Rusia kundërshton armëpushimin në Siri

Rusia njoftoi se do të mbështeste një armëpushim 48-orësh në qytetin sirian Aleppo, por jo një armëpushim afatgjatë, siç u propozua nga Shtetet e...

Destrojeri amerikan në ishullin e “Kinës”

Një destrojer i Marinës amerikane lundroi në një distancë prej më pak se 12 miljesh pranë një ishulli të vogël në Detin e Kinës...

Bruksel, anulohet “Marshimi kundër frikës” për arsye sigurie

Organizatorët kanë anuluar “Marshimin kundër frikës”, të planifikuar për të dielën në Bruksel, pasi autoritetet u kanë bërë thirrje qytetarëve që të mos mblidhen...

Vankuver, 20 vende pro presionit ndaj Phenianit

Ministrat e Jashtëm nga njëzet vende që po takohen në Vankuver të Kanadasë, kanë rënë dakord për të shtuar presionin ndaj Koresë së Veriut...

Thirrje kandidatit Trump të largohet

Një anketë me më shumë se 1500 votues e realizuar nga “Politiko.com” dhe “Morning Consult” pas publikimit të regjistrimit, tregon se rreth 70 për...

Sondazhet: Shinzo Abe fiton zgjedhjet në Japoni

Sondazhet menjëherë pas votimit tregojnë se koalicioni qeverisës i kryeministrit japonez, Shinzo Abe do të sigurojë lehtësisht fitoren në zgjedhjet e sotme të përgjithshme. Sipas...

Kosova nën rrezikun e “ujqërve të vetmuar”

Autoritetet në Kosovë thonë se individë të radikalizuar paraqesin kërcënimin më të madh për sigurinë në vend, pasi janë ndarë nga grupe të caktuara...

I kujt ishte faji në Sharlotsvill?

Presidenti Donald Trump mbrojti me forcë atë që shumë njerëz e quajtën një deklaratë të dobët të tij për dënimin e dhunës racore të...