Kosovë, i pamundur konsensusi për Demarkacionin

Arritja e një konsensusi brenda spektrit politik në Kosovë rreth ratifikimit të Marrëveshjes së Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, duket të jetë...

Gjermani, partitë unioniste dhe SPD firmosin marrëveshjen e koalicionit qeveritar

Marrëveshja e koalicionit qeveritar mes CDU/CSU dhe SPD u nënshkrua. Kancelarja e lëvdoi marrëveshjen në ceremoninë e nënshkrimit. Krerët e partive dhe të grupeve...

Donald Tusk për vizitë në Maqedoni

Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, qëndroi dje për një vizitë disaorëshe në Shkup, ku u takua me presidentin Gjorge Ivanov. Nga kabineti i presidentit...

Maqedoni: Kërkohet të përforcohet roli mbikëqyrës i Parlamentit

"Parlamentit të Maqedonisë përfundimisht t'i kthehet roli mbikëqyrës ndaj institucioneve shtetërore", është theksuar në një konferencë të organizuar nga Instituti për demokraci "Societas Civilis"...

Pezullimi i vizave, reagon Rusia

Në Rusi nuk është pritur mirë vendimi i Shteteve të Bashkuara për të pezulluar për 8 ditë lëshimin e vizave të jo-emigrimit. Vendimi i...

Trump, i gatshëm të takohet me Kim Jong Un

Presidenti Donald Trump deklaroi se do të ishte i hapur të takohej me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un, në rrethanat e...

Trafikantët e refugjatëve fituan 6 miliardë euro në 2015

Debati Ankara-Berlin mbi rezolutën e fundit për gjenocidin të Parlamentit gjerman po kërcënon marrëveshjen midis Turqisë dhe Bashkimit Europian, e cila synon të zgjidhë...

Frikë në Europë, SHBA mund të tërhiqet nga Marrëveshja INF

SHBA duan sipas informacioneve të Agjencisë gjermane të lajmeve DPA që këtë të premte të bëjnë publik vendimin për daljen nga Marrëveshja për kufizimin...

Ngecja e projekteve të mëdha, solli rënien e investimeve

Drejtori ekzekutiv i Këshillit të Investitorëve Europianë në Kosovë, Shpend Balija, ka deklaruar se faktorët kryesorë të rënies së investimeve të huaja direkte në...

Putin: Sanksionet, formë e fshehtë proteksionizmi

Në një artikull të botuar në numrin e së enjtes të gazetës gjermane të biznesit, “Handelsblatt”, Putini kritikoi sanksionet "me motive politike", duke i...