Haradinaj Kryeministër, Pacolli i jep votat e AKR-së

Aleanca Kosova e Re ka bërë hapin e parë drejt zhbllokimit të nyjes politike të krijuar rreth formimit të institucioneve të reja të Kosovës. Ky...

Ja kush janë dy gjeneralët që drejtuan grushtin e shtetit në Turqi

Mediat turke kanë treguar foto dhe emra të gjeneralëve që drejtuan grushtin e dështuar të shtetit në Turqi. Hyrriyet shkruan se ish-komandanti i Forcave...

Si duhet të ndryshojë Bashkimi Europian

Në BE fryn erë krize, në jug, në perëndim, në lindje. Por problemi është tek vetë BE. Atij i mungon orientimi nga e ardhmja....

BE rrezikon të përmbytet prej mbeturinave plastike

Deri tani më shumë se gjysma e mbeturinave plastike të botës eksportoheshin për në Kinë, por Pekini vendosi tani t'i ndalojë ato. Aktivistët kinezë...

Vota kundër SHBA ndan Kosovën nga Rama

Shtetet e Bashkuara kanë pësuar një disfatë në diplomaci, në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, ku është kundërshtuar fuqishëm njohja që Amerika ia ka...

A është në binarë Erdogan? Kërcënon Kryeministrit e Kosovës, Haradinaj

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan sulmoi të shtunën kryeministrin e Kosovës për shkak se ky i fundit kundërshtoi operacionin e deportimit të gjashtë shtetasve...

Ndryshimi, njeriu i Trump, Wess Mitchell nis zyrtarisht punën me Ballkanin si numri dy...

Të enjten, Wess Mitchell, mori zyrtarisht postin e ndihmës sekretarit të shtetit dhe nga ky post ai do të jetë përgjegjës për marrëdhëniet me...

Remitancat në Kosovë përdoren për mbijetesë

Mbi gjysmë miliard euro llogariten remitancat në Kosovë. Por, këto para, sipas ekspertëve, kryesisht janë destinuar për mbijetesën e familjeve dhe shumë pak për...

Ndikimi i Brexit në ekonominë botërore

Anatole KALETSKY Sjellja e ethshme e tregjeve financiare përpara referendumit të Mbretërisë së Bashkuar më 23 qershor për të qëndruar apo jo në Bashkimin Europian...

Dorëzohet deputeti i PDK, Azem Syla

Deputeti i Parlamentit të Kosovës, Azem Syla, u kthye të premten në Kosovë, dy ditë pasi që autoritetet thanë se kanë lëshuar një urdhër...