Tre personalitete refuzojnë dekoratën nga Presidenti Thaçi

Qindra personalitete e dhjetëra organizata i ka dekoruar presidenti Hashim Thaçi me Medaljen e 10- vjetorit të Pavarësisë. Por, Thaçit medaljet ia kanë refuzuar...

Sekretari Pompeo vazhdon vizitën në Amerikën e Jugut

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo shkoi sot në Kukuta të Kolumbisë, në kufi me Venezuelën për takime me refugjatët venezuelianë. Kukuta ka strehuar...

Trump fajëson Kongresin për Moskën

Presidenti Donald Trump po fajëson Kongresin se ka krijuar tensione të reja me Rusinë, duke miratuar sanksione kundër Moskës. Kremlini është shprehur me të...

Ekonomia gjermane drejt rritjes së mëtejshme

Gjermania vazhdon kursin e rritjes ekonomike. Në vitin 2016 ekonomia më e madhe europiane u rrit me 1,9%, më shumë se pritej. Fuqizimi i...

Gjermania e alarmuar për ndërhyrjen e Rusisë

Shefi i inteligjencës gjermane, BfV, Hans-Georg Maassen, dje ka shprehur shqetësim se Rusia mund të përpiqet të ndërhyjë në zgjedhjet e përgjithshme të Gjermanisë,...

Lavrov: Për Kosovën do ta pranojmë çdo zgjidhje që i përshtatet Serbisë

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, përsëriti se Moska këmbëngulë në zbatimin e rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që përfshinë...

Kosovë, rritja ekonomike e pamjaftueshme për uljen e papunësisë

Pavarësisht rritjes ekonomike që ka ndikuar nga sektori privat dhe uljes së papunësisë në 28 për qind në këto dy vitet e fundit, bizneset...

Pritshmëritë për takimin Trump-Kim

Presidenti amerikan, Donald Trump thotë se është optimist për takimin e nivelit të lartë që do të mbajë me udhëheqësin koreano-verior Kim Jong Un,...

Mungon konsensusi në Parlamentin e Kosovës, shtyhet për të premten seanca për Demarkacionin

Kuvendi i Kosovës ka shtyrë për të premten seancën e jashtëzakonshme, ku në rend dite është votimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për...

Busek: Në Ballkan nuk ka dialog

Evropianët janë të preokupuar tepër me veten, pohon eksperti për Evropën Juglindore, Erhard Busek. Në intervistë me “DW”, Busek flet për Kosovën dhe vendet...