Rrëzohet një aeroplan rus mbi Detin Mesdhe

Një aeroplan luftarak rus, Su-33 është rrëzuar derisa ka tentuar të ulët në aeroplanmbajtësen ruse “Admirali Kuznetsov” në Mesdhe, raporton “Reuters”, duke u mbështetur...

Erdogan takohet me Papën në Vatikan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua sot me Papa Françeskun në Vatikan për bisedime që pritej të përqendroheshin te statusi i Jerusalemit dhe...

Arrestohet baroni i drogës në Brazil

Policia braziliane thotë se ka arrestuar baronin famëkeq të drogës, Luiz Carlos da Rocha, i cili u ishte shmangur autoriteteve për tri dekada me...

Brukseli kërkon nga Maqedonia Prokurori të pavarur

Bashkimi Evropian pret nga autoritetet e Maqedonisë zgjedhjen e një prokurori të ri, të pavarur dhe me integritet të lartë dhe i cili do...

Pse po vonon heqja e ndryshimit të orës në Europë?

Koha ka kaluar për periudhën e verës dhe të dimrit. Për këtë janë të një mendjeje Komisioni i BE-së dhe Parlamenti Europian. Komisionet përkatëse...

Kosova bojkoton takimin e Ramës me Vuçiç

Zyrtarë të Qeverisë së Kosovës kanë anuluar përfundimisht pjesëmarrjen në takimin e paralajmëruar në Beograd mes dy kryeministrave, Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiç, i...

Gjyqi i Kelmendit zbulon rrjetin e trafikimit të drogës në Ballkan

Një dëshmitar i mbrojtur, K1, një nga anëtarët e akuzuar si pjesë e rrjetit kriminal të Naser Kelmendit, dëshmoi kundër ish-shefit të tij të...

Maqedonia në prag të destabilizimit

Në Maqedoni opozita filloi protestat, duke kërkuar dorëheqjen e Presidentit Gjorgje Ivanov, pas vendimit të këtij të fundit për të ndërprerë hetimet lidhur me...

Çfarë pritet nga mandati i dytë i Xi Jinping

Xi Jinping e nis me mbështetje të madhe mandatin e tij të dytë. Ky mandat të çon pas në epokën e sundimtarëve absolutë. Vetëm...

Vuçiç godet Thaçin në Sllovaki: Më ke premtuar se heqja e taksës është çështje...

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç po thotë se i pari i Kosovës Hashim Thaçi, i kishte premtuar se çështja e taksës është punë ditësh,...