Borxhi publik dhe privat i Kosovës arriti në 1.9 miliard euro

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK) ka njoftuar se deri në shtator 2015 borxhi i jashtëm i Kosovës, borxhi i jashtëm privat dhe...

Presidenti i Iranit shpall fundin e Shtetit Islamik

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani, shpalli fundin e grupit militant Shteti Islamik, gjatë një fjalimi të transmetuar drejtpërdrejt në televizionin shtetëror iranian. "Do të doja...

Fondi 400 miliardë USD i SHBA për bërthamoret

Numri i armëve atomike është ulur vitin e kaluar - ndërkohë që investimet në modernizimin e arsenalit bërthamor janë rritur. Ky është konkluzioni i...

Trump nga Arabia në Izrael, kërkohet paqe për Palestinën

Presidenti Donald Trump mbërriti dje në Izrael në vizitën e tij të parë në këtë vend si udhëheqës i Shteteve të Bashkuara. Ai ka...

Rusi: 15 vetë janë plagosur nga përleshja me thika në një shkollë

Autoritetet ruse thonë se një mësuese dhe dy nxënës janë plagosur seriozisht nga ajo që nga hetuesit është përshkruar se ishte sulm me thikë...

Pas Trump, mediat amerikane i vërsulen edhe të birit

Mediat amerikane raportojnë se djali i presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është takuar me një avokate të lidhur me Kremlinin, vitin e...

SHBA kategorizojnë Korenë e Veriut si shtet terrorist

Pushtetmbajtësi korean Kim Jong Un mbetet kundërshtari i preferuar i Presidentit të SHBA. Pas toneve gati pajtuese, Donald Trump shprehet sërish ashpër. Po cilat...

Ndryshimi, njeriu i Trump, Wess Mitchell nis zyrtarisht punën me Ballkanin si numri dy...

Të enjten, Wess Mitchell, mori zyrtarisht postin e ndihmës sekretarit të shtetit dhe nga ky post ai do të jetë përgjegjës për marrëdhëniet me...

Clinton: Trump të zbulojë lidhjet me Rusinë

Kandidatja demokrate për presidente amerikane, Hillary Clinton, thotë se Donald Trump duhet t’i zbulojë lidhjet që ai mund t’i ketë me Kremlinin ose me...

Kostoja e lartë e një fushate premtimesh

Megjithë çlirimin që krijon mbarimi i fushatës, duhet thënë se amerikanët kaluan një nga vitet zgjedhore më të papëlqyeshme në histori, siç e cilësojnë...