Dhurata 400 milionë dollarëshe për Erdogan dhe kritikat

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionëdollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar një valë kritikash...

Kosova nis protesta kundër Thaçit, thirrja e Albin Kurtit

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka mbajtur sot një konferencë për media, përmes së cilës ka ftuar të gjithë qytetarët, anëtarët e partive...

Trumpizmi, një reagim ndaj shpresave që ka elektorati amerikan

Andreas Andrianopoulos Presidenti Trump vazhdon t’i intrigojë analistët politikë dhe ekspertët e politikës së jashtme. Ai realizon një politikë të jashtme nëpërmjet postimeve në...

Ditë historike për Kosovën, Parlamenti Europian voton pro heqjes së vizave!

Parlamenti Europian ka votuar pro liberalizimit të vizave për Kosovën. Pro heqjes së vizave për Kosovën dhe qytetarët e saj kanë votuar 420 deputetë të...

“Përbindëshi po vjen!”

Dhjetëra banorë kanë vendosur të qëndrojnë në shtëpi pavarësisht paralajmërimeve të autoriteteve se mijëra njerëz do të vdesin nga Uragani Florence. Një grua i...

Një hartë e kontrabandës së cigareve në Itali: Kriminalitet lokal dhe rrjete globale

I favorizuar nga pozicioni gjeografik në mes të Mesdheut dhe nga organizatat kriminale e rrënjosura në territor, Gadishulli Italian është jashtëzakonisht fleksibël dhe i...

Kush po i tërheq ‘vijat e kuqe’ për Kosovën dhe Serbinë?

Tonet pjesërisht të papajtueshme ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Gjermanisë, lidhur me mënyrën e zgjidhjes së kontestit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mund...

Berisha i vendos vijën e kuqe Thaçit në prani të Veselit e Limajt

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka pritur sot në një takim kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli dhe zv.kryeministrin Fatmir Limaj. Në deklaratën e tij...

I dërguari i Trump kundër Thaçi-Vuçiç-Rama: Ndryshimi i kufijve, projekt rus, destabilizon rajonin

Zëri i Amerikës: Senator Johnson, ju ndodheni për një vizitë në rajonin e Evropës Juglindore në një periudhë debatesh të rrepta lidhur me idetë...

Diferencat Berlin-Bruksel-Vjenë për Kosovën, Merkel e prerë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila do të jetë të shtunën (08.09) në Shkup për të mbështetur referendumin për emrin e Maqedonisë, pritet ta...