Kush do të ndërtojë kullën tek Teatri dhe çfarë do të përfitojë?

596

Ish-Kryeministri Berisha ka reaguar ndaj planit të Ramës, i cili kërkon të zhdukë Teatrin Kombëtar. Në një postim në Facebook, Berisha shkruan se, Teatri Kombëtar në çdo komb të qytetëruar është një simbol i ndritshëm i kulturës së një vendi. Berisha shkruan se, Rama me vëllain e tij Olsin, në vend të ndërtimit të një ndërtese monumentale si Teatër Kombëtar ofrojnë një kullë ku do të përfitojnë disa kate.
“Beteje primitive e Piktorit deshtak me Teatrin Kombetar, trupen e tij artistike!
Te dashur miq, keto dite ne Tirane po zhvillohet nje beteje e shemtuar primitive midis babezise, urrejtjes per suksesin, deshtimit te Edi Rames nga njera ane dhe artisteve me te mire, trupes artistike te Teatrit tone kombetar qe jane pasuri kombetare e paçmuar!
Tetari Kombetar ne çdo komb te qyteteruar eshte nje simbol i ndritshem i kultures se tij. Mirepo kjo nuk mund te realizohet nga piktorideshtak Edi Rama, qe per zhgarravinat e tij ka marre per vleresim maksimal: “vizatime te nje adoleshenti te droguar”!
Nuk mund te realizohet vlera e jashtezakonshme per shoqerine, kombin, qe ka per kulturen e tij elita e tij artistike, teatri kombetar dhe trupa e tij.

Ne vend te ndertimit te nje ndertese monumentale vetem si teater kombetar, Edvini ofron nje kulle ku ai se bashku me vellaçko Olsin te posedoje disa kate te saj.
Duke denuar me ashpersine me te madhe kete beteje te verber kunder Teatrit tone kombetar dhe artisteve te trupes se tij, ju bej thirrje qytetareve te mbrojne artistet, eliten artistike te kombit, kerkesat e tyre te drejta nga hakmarrja primitive e nje piktori te deshtuar, i cili per te mbushur xhepat e tij do tani te zhduke Teatrin Kombetar! Sb”, shkruan Berisha.