Ronaldo shpallet lojtari më i mirë për vitin 2017 nga Goal

113

Ylli i Real Madridit dhe Portugalisë, Cristiano Ronaldo, e ka fituar çmimin “Goal 50” si lojtari më i mirë për vitin 2017, i ndarë nga ueb-sajti ndërkombëtar i lajmeve nga futbollit, Goal.com.
Sulmuesi 32-vjeçar e mbrojti titullin pasi e ndihmoi Real Madridin ta fitojë Ligën e Kampionëve për të dytën herë me radhë, si dhe La Ligën.
Ronaldo mposhti portierin e Juventusit, Gianluigi Buffon, Luka Modriçin dhe Lionel Messin për ta fituar çmimin e lojtarit më të mirë në botë në 12 muajt e kaluar, sipas vlerësimit të gazetarëve të Goal.com.
Ronaldo i shënoi 25 gola në 29 paraqitje në triumfin e Realit në La Liga, por ishte Liga e Kampionëve ajo në të cilën portugezi shpëlqeu përsëri.
Messi, i cili ka pasur statistikat më të mira individuale gjatë 12 muajve të fundit, është vlerësuar vetëm si i katërti në botë nga Goal.com, për shkak të mungesës së titujve, përveç të Copa Dey Rey.
Lojtarë të mëdhenj që nuk kanë zënë vend në top 50 janë Gareth Bale, Andres Iniesta, Arjen Robben, Devin de Bruyne dhe Sergio Aguero.
Ndërkohë, mbrojtësi më i mirë i vitit 2017 nga Goal 50 është shpallur Sergio Ramos. Ramos, 31-vjeçar, vjen nga një sezon i jashtëzakonshëm, pasi u bë lojtari i parë që e udhëheq Real Madridin drejt triumfit në ligë dhe dy herë radhazi në Ligë të Kampionëve që prej Juan Alonsos në vitin 1958.