Biseda mes Ramës dhe Tahirit që u përgjua nga partnerët, provë krimi, përse debatuan

4349

Rama dhe Tahiri kanë rënë pre e përgjimeve të partnerëve për ndarjen e zonave të influencës në grupet kriminale. Deklarata është bërë nga gazetari investigativ, Basir Çollaku, i cili ka dhënë edhe disa detaje të tjera në lidhje me këtë skandal të përmasve ndërkombëtare, i cili pritet të zbardhet gjatë ditëve dhe javëve të arshëshme.  Nuk jepen shumë detaje në lidhje me këtë skandal, por saktësohet se koha e bisedave skandaloze për ndarjen e influencave mes grupeve të krimit të organizuar ka ndodhur disa muaj më parë; “Në ato biseda fliten gjëra të rënda për lidhjet me rkimin. Biseda është bërë me tone të larta dhe kërcënuese pasi ka qenë koha kur kërkohej me ngulm nga ndërkombëtarët largimi i Tahirit nga qeveria dhe ky i fundit nuk ka pranuar tek Rama që të largohet”, është shprehur Çollaku.

Pritet të shikohet se çfarë do të ndodhë gjatë ditëve të ardhshme, por duket se Rama është në një pozitë mjaft të vështirë. Ai mund të rrezikojë direkt burgun. Tensionimi i marrëdhënieve mes Ramës dhe Tahirit duket të ketë ndodhur prej disa muajsh. Ngjarjet e fundit po dëshmojnë gjithnjë dhe më shumë se ai është peng i këtyre lidhjeve kriminale.

Përgjimet nuk janë më thjesht dhe vetëm dyshime, por janë prova që janë në duart e partnerëve ndërkombëtarë të cilët kanë vendosur që të çmontojnë krimin e organizuar me lidhje qeveritare në Shqipëri.

Edhe Kryetari i PD, Basha ka paralajmëruar se ka prova të forta edhe për anëtarë të tjerë të kabinetit qeverisës për lidhjet me krimin dhe se dittë e ardhshme do të jenë mjaft intensive në zbardhjen e së vërtetës.

Tensioni në qeveri është në nivelet më të larta për shkak se grupet kriminale po kërkojnë të shpëtojnë nga Drejtësia dhe tani kanë nisur të shantazhojnë njëra-tjetrën jo vetëm me dosjet që kanë në duart e tyre, por ehde duke kërcënuar njëri-tjetrin me jetë.

Rama kishte raport për 20 pista avionësh të drogës

Kryeministri të vendit i vijnë herë pas here raporte nga Shërbimi Informativ Shtetëror për trafikun e drogës” u shpreh Klodiana Lala, gazetare e kronikës në Neës24, e ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, duke shtuar se Rama është i mirëinformuar për çdo veprimtari kriminale.

“Çdo ditë në zyrën e kryeministrit, vijnë komunikime nga Ministria e Brendëshme, dhe nga SHISH. Kjo e fundit, ka bërë raporte për qytetet si: Vlorën, Tepelenën, Gjirokastër dhe këto raporte i kanë vajtur, Nishanit (kur ishte president), Ramës, Policisë së Shtetit dhe Prokurorit të Përgjithshëm. Rezulton që numri i referimeve nga policia është një numër shumë i vogël që i janë çuar prokurorisë, ndërkohë që SHISH vetëm brenda javës ka dërguar 20 raporte, ka pasur raport për 20 pista avionësh. Ka pasur emra konkrrte nga SHISH për emra që ishin pronar parcelash, por edhe emra policësh. E gjithë kupola e Policisë së Shtetit ka heshutr nga kjo situatë. Ofiecerët e policisë merrnin 30 deri në 40 perqind, nga kanabisi”, u shpreh Klodiana Lala.

Gazetarja e Neës24, u pyet edhe për grupet krininale të Vlorës: “Vlora ka numrin më të lartë të grupeve kriminale. Mosi Habilaj flet në përgjime, edhe për fikjen e radarëve . Por ka në hetim edhe tre grupe të tjera. Në ditët në vijim, Prokurorët e Krimeve të Rënda, do të shkojnë në Ministrinë e Brendshme, për të marrë të dhëna për radarët” shtoi më tej gazetarja e Neës24.

Cila do të jetë video e re e përgjimeve?

Një tjetër video pritet të “turbullojë” më tej skenën politike shqiptare. Burime të sigurta në Prokurorinë e Krimeve të Rënda se hetuesit kanë në dosjet e tyre një regjistrim të bërë në një lokal gjatë fushatës elektorale të zgjedhjeve të qershorit në qytetin e Vlorës.

Burimet thanë se janë zyrtarë të lartë të Partisë Socialiste që shfaqen në një takim me persona me precedentë penalë (dyshohet se janë të grupit Habilaj). Takimi është bërë në një lokal në rrugën “Zaho Koka” pas një tubimi elektoral.